• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Erbakan’ın cenazesi nedeniyle İstanbul’a gelen Raşid el-Gannuşi, “Arap dünyasında hiçbir taht sallanmadan duramayacak” dedi.

Tunus'taki en-Nahda hareketinin lideri olan Raşid el Gannuşi, Ortadoğu'da başlayan ayaklanmalardan tüm Arap ülkelerinin etkileneceğini ve hiçbir tahtın sallanmadan duramayacağını söyledi.

Eski başbakan ve Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın cenaze törenine katılmak üzere İstanbul'a gelen Gannuşi, İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Fatih Merkez binasında bir basın açıklaması düzenledi.

Açıklamada Orta Doğu'daki gelişmeleri değerlendiren Gannuşi, "Tunuslular İslam dünyasında bu değişimlere öncülük etmekten dolayı gurur duyuyorlar. Bu rüzgârlardan sonra, Arap dünyasında hiçbir taht sallanmadan duramayacak." dedi.

Tunus'ta yaşanan ayaklanma sonrası 1989'dan beri yasaklı olan en-Nahda'nın yasallaşması ve parti olarak seçime girebilecek olmalarının kendileri için çok önemli olduğunu kaydeden Gannuşi, "Türkiye gibi özgürce siyaset yapabildiği bir ülkede bir partinin resmen tanınması sizin için bir şey ifade etmeyebilir. Tunus gibi bir ülkede Nahda hareketini resmen tanımak sıradan bir olay değildir ve bu tanıma olayı devrimden sonra olmuştur." şeklinde konuştu.

AMERİKA İLAH DEĞİLDİR, DEVRİMİ YAPAN HALKIMIZDIR!

Tunus'ta yaşanan devrimin gençlerin bir hediyesi olduğunu söyleyen Gannuşi, devrimi yapanın tek bir parti olmadığını laik ve İslamcı tüm kesimlerin birlikte gerçekleştirdiğini ifade etti. Türkiye'den demokrasi ve özgürlükler konusunda çok şeyler öğrendiklerini belirten Gannuşi, "İslam ve modernitenin bu ülkede nasıl barıştırıldığı konusunda çok şeyler öğreniyoruz." ifadelerini kullandı.

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını cevaplandıran Gannuşi, bir gazetecinin, "Orta Doğu'daki devrimlerin Amerika'nın eseri olduğu ve ülkedeki dış güçlerin etkisiyle gerçekleştiği söyleniyor; siz ne düşünüyorsunuz?" şeklinde sorusuna, "Bu kesinlikle doğru değil, Tunus'ta devrimi Tunus gençliği yapmıştır. Gerek Tunus ve gerek Mısır'daki devrimler uluslararası güçlere rağmen halk tarafından gerçekleşmiştir. Avrupa ve Amerika oradaki diktatörleri sonuna kadar desteklemiştir. Ne zaman halk bunları devirdi o zaman bu diktatörlerin yüzüne bile bakmadı. Kendi halkımızı küçültüp Amerika'yı neden yüceltiyoruz. Amerika bizim için ilah değildir ol deyince olacak bir güç değildir. Mazlum halklar bölgede direniyorlar neden bunlar varken her şeyi Amerika'ya bağlıyoruz" şeklinde cevap verdi.

"Akdeniz sularında Amerikan 6. Filosu'nun dolaşması durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" yönündeki bir başka soruya ise Gannuşi, "Eğer Amerika Libya'ya müdahale etmek istiyorsa ve filosunu bunun için oraya gönderdiyse Amerika'nın müdahaledeki başarısızlığı ortadadır. Bölgedeki tecrübeleri varken başka bir müdahaleyi düşünmemeleri gerekir. Ekonomik durumları da iyi değil, halklar kıyam halindeyken müdahale etmek kolay olmasa gerek. Sokaklar hareketliyken orduların müdahalesi kolay değildir." cevabını verdi.

EN-NAHDA SEÇİMLERE KATILACAK

En-Nahda Partisi'nin seçimlere katılıp katılmayacağı yönündeki bir soruya ise Gannuşi, "Biz seçimlere tabii ki katılacağız, çünkü ülkenin en merkez partilerinden birisiyiz. Biliyorsunuz demokrasilerde seçimler ülkenin geleceğini şekillendirmede önemli bir araçtır. Tabii ki geçici hükümette rol alabilirim." şeklinde cevap verdi.

"Tunus'ta bir İslam Devleti kurmayı düşünüyor musunuz?" yönündeki bir soruya ise Gannuşi, Tunus'un zaten bir İslam Devleti olduğu cevabını verdi. 201 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam16
Toplam Ziyaret132506
Hava Durumu
Saat