• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Askerî Casusluk iddianamesinin ek klasörlerinde, TSK’nın dinleme ve istihbarat projelerinin çete tarafından yakından izlendiği, Rusya, İsrail ve Yunanistan’a tanıtılarak pazarlıklar yapıldığı ortaya çıktı.

Askerî casusluk ve şantaj iddianamesinin eklerinde 200 önemli projenin örgütün takibi altında olduğu ortaya çıktı. TSK, Jandarma Genel Komutanlığı gibi devletin en stratejik kurumlarına ait gizli projelerin isimleri ve amaçlarına kadar detaylı bilgilerin sıralandığı belgelerde, lazer ışınıyla, diz üstü bilgisayar ve elektrik şebekesi üzerinden aynı anda birçok evdeki konuşmayı dinleme gibi birbirinden ilginç projeler yer alıyor.

Önemli projelerin karşısına "yavaşlat, engelle, içinde olmalıyız, önemli takipte, durdurulması gereken proje, kesinlikle sekteye uğratılmalı, Özden Örnek Paşa pasladı, önemli yurtdışından istek var, Ruslar talip, Yunanistan, İsrail koordine, yurtdışı müşteri var" şeklinde notlar düşüldüğü de ortaya çıktı.

Kriptolu kodlar

İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen 56 sanıklı "şantaj ve askerî casusluk" davasının eklerinde yer alan ve sanık Emrah Küçükakça'dan ele geçirildiği belirtilen 78 numaralı CD içerisinde bulunan belgelerde devletin iç ve dış güvenliğiyle ilgili TSK adına yürütülen projelerle ilgili bilgilere rastlandı.

200 projenin sıralandığı belgede, "MILSEC-3 (KY-58 Ses Emniyeti Cihazı" isimli proje için "TSK'da telsiz haberleşmesinde emniyetli haberleşmeyi sağlayan ve hava, deniz ve kara platformlarında kullanılan KY-58 cihazın tamamen milli olarak gerçekleştirilmesine yönelik çalışmalar devam etmektedir. Proje kapsamında 2005 yılında NATO Hellatite ch" olduğu belirtiliyor. Projenin karşısına ise "Dağ kadrosu için tehlikeli. Hava yer haberleşmesi kriptolu olacak. Durduralım, hiç olmazsa yavaşlatalım. Kriptolu kodlarını ele geçirmeliyiz" şeklinde not düşüldüğü görüldü.

"Görkem Çipli, Fatma Akçadağ düzenli takip" notu da düşülen belgede, operatör desteği olmadan laptop yardımı ile GSM haberleşme trafiğinin dinlenmesi projesine ilginin yüksek olduğu ifade edilerek, bu projeyi Merdan ve Ali Sabri isimli kişilerin pazarlayacağı belirtiliyor.

Lazer ışınıyla dinleme

"Laser Ses Dinleme" isimli, lazer ışını kullanarak 500 metre veya daha uzun mesafeden cam üzerinde ses dinleme ve bu dinlenen sesin işlenmesi, konuşma tanıma teknolojileri kullanarak istenen kişiye odaklanmasını amaçlayan proje için ise "Önemli" denilerek detay isteniyor. "Operatör desteği olmadan dizüstü bilgisayar yardımı ile GSM haberleşme trafiğinin dinlenmesi" yönündeki projenin karşısına ise "İlgi yüksek, Merdan pazarlayacak. Merdan, Ali Sabri" diye yazıyor. "ASGS-YDYS" Akıllı kart tabanlı sosyal güvenlik sistemi-yaşam döngüsü yönetim sistemi akıllı kartın çıkarılması, parmak izi alma ve tanımlama" projesi için ise "Oktay Adılıer pasife çekilsin. Elçin Tanyeli öne çıkmalı" deniliyor.

"ATAK" isimli "AHS 1 helikopterin milli görev bilgisayarının silah konfigürasyonu ile birlikte takılmasıdır. ASELSAN, TÜBİTAK MAM BTE ve TAI bu projede konsordiyom şeklinde çalışmaktadır" denilerek "Kontrolümüz altında. ASELSAN'dan bilgi al. GATE-Turgay Malari. Pazarlama; Aysam Akses aracılığı ile Sadettin Saran'a verilsin" deniyor.

Belgede, Deniz Harp Oyunu Simülasyonu Altyapısı (DEHOS) Projesi'nin ise Emekli Tümgeneral Armağan Kuloğlu'nun oğluna verildiği bu konuda bilgi alınması yönünde not düşülüyor. Genelkurmay Başkanlığı Karargâhı internet ağı projesinin önemli olduğu belirtilen belgede projenin takibe alındığı notu düşülüyor.

Elektrik şebekesiyle dinleme

"Parmak izi onaylama sistemi" ile "Power hattı üzetinden böcek dinleme (Elektirik şebekesi üzerinden birden fazla evi dinleme), "E-devlet çalışmaları" projelerinin ise "içinde olmalıyız"," GENESİS" isimli projenin karşısında ise "Özden Örnek Paşa pasladı. HAVELSAN, SİGNAAL, YALTE ??" yazıyor.

Dağ kadrosu sert çıkıyor

Bir projenin karşısına ise "Kesinlikle sekteye uğratılması gereken bir proje. Geçişler sekteye uğrayabilir, trafik ve taşımacılığa dikkat... Dağ kadrosu sert çıkıyor", İnsansız Hava Araçları (İHA) uçak sayısı ve özelliklerinin sıralandığı projenin ise "Yavaşlatılması talimatı var" deniliyor. "Hava-hava, Hava-yer, ve Yer ve hava Haberleşmesinde Güvenli Veri ve Görüntü İletimi" projesinin ise "Durdurulması gerektiği ve önemli olduğuna dikkat çekiliyor. "Çevre ülkelerin kriptolu haberleşme kanalının çözümlenmesi (BULUT, PİKA, AKVARYUM; GÖZCÜ VERİ TABANI) projesi için ise "Kripto gizli, büyükler ilgileniyor. Merdan" diye yazıyor.

Bizim cihazlar satılmalı

"Böcek yakalama" isimli projeye "Para çıkar, Görkem benzerini üretiyor" notu düşülürken, "Ulusal Marker Projesi" karşısına ise "Komutanla paslaşıyorlar, istenilen açık notlar genişletiliyor, isteklerimiz geri çevrilmiyor. Fatma Akçadağ, Sakir Baytaroplu" diye yazıyor. "Marker Yönetim Cihazı" projesinin kopyasının geldiği belirtilen belgede Güvenli Cep telefonu Güvenlik Yönetim Merkezi projesinin "ASELSAN koordine, projeyi engelle bizim cihazlar satılmalı. Merdan" deniliyor.

Önemli belgeler mühürlü torbalarda

Askerî casusluk ve şantaj davasının ek klasörlerinde TSK'ya ait 165 bin gizli belge ile TSK personeli ve ailelerine ait msn yazışmaları, fotoğraf ve video görüntüleri, askerî personeller ile müştekilerin ifadeleri, Genelkurmay, TÜBİTAK, Milli Savunma Bakanlığı yazışmaları ve gizli projelerin tümü mühürlü torbalara konularak adli emanete alındı. Sanıkların ifade tutanakları TSK mensuplarının özel hayatlarına ilişkin fişleme belgeleriyle ilgili de ipuçları verdi.

Özel hayat fişlemeleri

Bir numaralı sanık emekli Albay İbrahim Sezer'in evinden çıkan klasörlere "İtalyan İşi", Devrim Arabaları", "Avatar" gibi film isimlerinin verilmesi de dikkat çekti.

"İtalyan işi" klasörü incelendiğinde toplam 162 askerî personelin özel hayatları ve cinsel yaşamları ile ilgili "Sanal sexten hoşlanır", "Eşinin başkalarıyla ilişki kurmasına göz yummaktadır", "PKK'lı", "Grup seks bağımlısıdır", "Hayvan pornosondan hoşlanır" şeklinde notların yazılı olduğu tespit edildi.

BAHAR KILIÇGEDİK / TARAF460 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam41
Toplam Ziyaret158349
Hava Durumu
Saat